Czy da się udrożnić rury octem?

Czy da się udrożnić rury octem?

Czy da się udrożnić rury octem?

W sytuacji, w której rury w gospodarstwie domowym są zapchane, mamy dwie możliwości. Pierwszą jest wezwanie specjalistów. Drugą podjęcie działań na własną rękę. Czy jednak ma to sens? Czy wykorzystanie octu cokolwiek daje? Sprawdźmy.

Przyczyny niedrożności

Przewody odpływowe zapychają się w trakcie użytkowania. Wynika to z różnych przyczyn. Najbardziej problematyczną jest zły układ rur, co z kolei sprawia, że problem ten będzie występował często. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wymiana. Jednak, jeśli wszystko jest prawidłowo, to wówczas powodem zapychania się przewodów kanalizacyjnych są zwyczajnie cząstki stałe. Mogą to być resztki pożywienia czy włosy. Wszystko to osadza się na ściankach rury, na jej zgięciu i stopniowo tworzy się zator. Skutkuje on przede wszystkim niedrożnością odpływu, co sprawia, że zużyta woda po prostu stagnuje np. w zlewie czy wannie. W skrajnych przypadkach konieczna jest pomoc odpowiedniego specjalisty. Firma Transpol oferuje przepychanie i udrażnianie rur z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, który jest najskuteczniejszy.

Udrażnianie octem

Wiele osób szuka rozmaitych rozwiązań, żeby domowymi sposobami uporać się z problemem. Dla jednych jest to oszczędność pieniędzy, dla drugich czasu. Jeszcze inni czerpią satysfakcję z przeprowadzonych własnoręcznie prac. Czy jednak ocet się do tego sprawdza? Sam ocet nie jest rozwiązaniem, dopiero po połączeniu z sodą daje najlepsze efekty. Do odpływu należy dodać sody, całość zalać octem i szczelnie szmatką zatkać. Wówczas zachodzi reakcja chemiczna, do której dochodzi w przewodzie, rozpuszcza czop. Po pół godziny należy całość przepłukać gorącą wodą, co z kolei wywoła kolejną reakcję i ostatecznie rura zostanie przeczyszczona i problem z głowy. Ważne jest jednak to, że ta metoda sprawdza się, ale w przypadku niezbyt poważnych zatorów, na które składają się resztki organiczne. Jest o więc skuteczna, szybka i tania metoda pozbycia się problemu.